EPRA Aastaauhinna pälvis tänavu Kaitseministeeriumi „Kaitsetahte“ meeskond

Eesti Kommunikatsioonijuhtide Liidu (EPRA) poolt juba 15. korda välja antava aastaauhinna pälvis tänavu Kaitseministeeriumi kaitsetahte arendamise osakond koos partneritega erasektorist, kes on aasta jooksul kogu ühiskonda kõnetavalt ning mõjutavalt ellu viinud rea algatusi Eesti ühiskonnas kaitsetahte suurendamiseks.

EPRA juhatuse hinnangul on koondnimetuse „Kaitsetahe“ alla koondatud kommunikatsioonitegevused ilmekas tõestus, et on olukordi, kus sõna ongi tegu. „Julgeolek on Eesti riigi ja inimeste jaoks tänases maailmas keskne küsimus ja „Kaitsetahte“ eestvedajad on suutnud nii sõna kui teoga hoida ühiskonna fookust ning panna juhtuma vajalikke asju. 2024 aastal on Eestis kaitsetahtest räägitud või kirjutatud rohkem kui eelnevatel aastatel kokku. Õiges kohas ja õigel ajal öeldud õiged sõnad on sama tähtsad kui riigikaitsesse investeeritavad miljardid eurod, sest innustuse ja põhjenduseta võib mõni vajalik tegu tegemata jääda või miskit tehtust inimestele arusaamatu või edasi lükatavana tunduda,“ põhjendas EPRA president Margus Mets žürii otsust tänavuse laureaadi valikul.

Kaitseministeeriumi kaitsetahte arendamise osakonna aasta algas Ukraina presidendile Zelenskile KAITSETAHE pusa kinkimise aktsiooniga tema Eesti visiidi ja Riigikogus esinemise raames. See jätkus aprillis-mais esmakordselt korraldatud reservväelaste nädalaga ning senini kestva digilaik toodete turule toomise kampaaniaga reservväelaste varustuse hankimise toetuseks. Mitmete muude tegevuste käigus on viimase pooleteise aastaga kehtestatud gümnaasiumites kohustuslik riigikaitseõpetus noorte harimiseks, loodud süsteem reservväelaste tööandjana oma panuse õppekogunemiste õnnestumiseks andnud tublide ettevõtete tunnustamiseks ning käivitatud uus kõrgem riigikaitsekursus ettevõtetele.

Kaitseministeeriumi kaitsetahte arendamise osakonna juhataja Helmuth Martin Reisnerisõnul on EPRA aastaauhind tunnustus kogu tiimile, headele partneritele Kaitseministeeriumi valitsemisalas ja ka kõigile neile Eesti ettevõtetele, kes aasta jooksul on kaitsetahte kasvatamise tegevustes osalenud ja Eesti reservväelasi toetanud. „Üks Ukraina sõja konkreetne õppetund Eestile oli nende ühiskonna kõrge kaitsetahe ning selle mõju lahinguväljal. Just sellest inspireerituna loodi Kaitseministeeriumis kaitsetahte arendamise osakond eesmärgiga tagada meie reservväelaste valmidus osaleda Eesti riigikaitses ning tagada neile kõrge ühiskondlik toetus, et reservväelased oleksid valmis ja suutelised seda tegema. Viimase aasta jooksul on „kaitsetahe“ Kaitseministeeriumi kaitsetahte arendamise osakonnast oluliselt suuremaks kasvanud ja muutund igapäevaseks osaks meie kõnekeelest ja narratiivist. Samal ajal on positiivne tõdeda, et ka avaliku arvamuse uuringud kinnitavad, et eestlaste kaitsetahe on püsib erakordselt kõrgel,“ kommenteeris Reisner oma osakonna tegevusloogikat.

Kõigi jõupingutuse tulemusel on viimase aastaga tõusnud Eesti ettevõtete seas valmidus toetada reservväelaste osalemist õppekogunemistel 66%-le, ajateenistuses omandatud oskuste väärtustamine tööturul on tõusnud üle 20% ning ühiskonna kaitsetahe on püsinud üle 80% vaatamata maksutõusudele ja sõjaväsimusele. Samuti on tõusnud reservväelaste osalus õppekogunemistel, reservväelaste riigikaitseline identiteet, noorte valmidus läbida ajateenistus ning ajateenijate valmidus osaleda Eesti riigikaitses.

Iga aasta lõpus välja antavale EPRA aastaauhinnale saavad kõik isikud üles seada kandidaate, kelle kommunikatsiooniga seotud professionaalne töö või ühiskondlik tegevus on kõnealusel aastal olnud silmapaistev ja mõju märgatav. Auhinnale esitatav kandidaat võib, ent ei pea töötama kommunikatsioonivaldkonnas, kuid tema tegevused ja avalikud esinemised peavad Eesti ühiskonnas olema laialdast kõlapinda pälvinud.

About the Author

You may also like these